sepehradpacking.com
13
آگوست

از کارتن ها چه می دانید؟

کارتن محصولی از جنس کاغذ است که به واسطه ی ساختار خاصی که برای آن طراحی شده دارای خصوصیاتی متناسب برای بسته بندی و حفاظت از محصولات است. به طور کلی کاتن ها از 2 جزء اصلی ساخته می شوند که شامل کاغذ فلوتینگ و کاغذ های لاینر هست که از ترکیب این لایه ها کارتن های متنوعی تولید می شود.
در ادامه به معرفی اجزای سازنده ی کارتن و سپس انواع کارتن که در تولید بسته بندی های متفاوت کاربرد دارد خواهیم پرداخت.

کاغذ فلوت

این نکته که ساختار های منحنی شکل بهترینتحملکنندهفشارهایسنگینخواهندبودامری اثبات شده در علوم جدیو و دانش گذشته است.این اصل نه تنها در مورد معماری بلکه در موارد مختلفی از جمله کاغذ صادق است. کاغذهای موجدار یا فلوت (flute( شده که در اکثر کارتن های بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرند بر همین اصل ساخته شده اند،علاوه بر استحکام،خالی بودن فضای بین لایه ها یاین کاغذها باعث ایجاد نرمی و حفظ محصول در مقابل فشارهای سخت و شکننده خواهد بود همچنین این فضای خالی عایق بسیار خوبی برای دما محسوب میگردد.
فلوتینگ به صورت یک لایه موج دار بین دولایه کاغذ (لاینر)، مورد استفاده قرار می گیرد، وزن پایه  لایه میانی کنگره ای (فلوتینگ) بین 90 تا 200 گرم بر متر مربع است،
لایه کنگره ای مقاومت مورد نیاز را به کارتن می دهد، مهمترین خواص  این نوع کاغذ ها باید سفتی و مقاومت در برابر له شدن و شکستگی باشد، یک خصوصیت ویژه در مورد کاغذ کنگره ای قابلیت عبور آن در  ماشین تبدیل است با توجه به  اینکه کاغذ  فلوتینگ در ورق  کارتن به عنوان ضربه گیر عمل می کند و ساختار کنگره ای آن باید توانایی پخش نیروهای وارده  به بسته را داشته باشد، لذا این نوع کاغذ باید بتواند بعد از کنگره شدن  دارای مقاومت  ایستایی و برگشت پذیری پس از اعمال  نیروهای محیطی را داشته باشد.

کاغذ های فلوتینگ بر اساس نوع و تعداد و کنگره ها به پنج دسته ی کلی تقسیم می شوند.
انواع فلوت:

A-Flute

ارتفاع هر کنگره در این نوع بین ۴/۵ تا ۵ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هر متر می باشد.در این نوع فلوت به دلیل ارتفاع بلند کنگره ها، خاصیت ضربه گیری و مقاومت فشاری نسبی بیشتر بوده  و از مقاومت بالایی برخوردار است.بیشتر برای کالا های بسیار شکنندهتا وزن 15 کیلو گرممثل تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد

B-Flute

ارتفاع هر کنگره بین ۲/۱ تا ۲/۹  میلیمتر و تعداد  کنگره ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد در هر متر است.این نوع کنگره از مقاومت در برابر له شدگی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

C-Flute

ارتفاعهرکنگرهبین ۳/۵ تا ۳/۷ میلیمتروتعدادکنگرههابین ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدددرهرمترمیباشد. ایننوعکنگرهدارایاستحکامکمترینسبتبهفلوتAمیباشد. این نوع مقوای موج دار دارای مصارف و کاربرد های زیاد است و تقریبا ۸۰درصد مقواهای مورد استفاده در دنیا از این نوع هستند.

E-Flute

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۱ تا ۱/۶ میلیمتر و تعداد کنگره ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر است. این نوع فلوت دارای بیشترین مقاومت در برابر له شدگی است و به دلیل سطح صافتر و صیقلیتر برای چاپ مناسبتر است .

ازاین فلوت بیشتر برای بسته بندی های کوچک (بچه کارتن) استفاده میشود و در بسته های بزرگ (مادرکارتن) به همراه سایر فلوتها (مقوای سه لا و پنج لا) استفاده میگردد.

F-Flute

کمترین ضخامت را در میان انواع  فلوت دارد و برای بسته بندی های بسیار ظریف و لوکس همچون ادکلن , اسپریو … کاربرد دارد. بیشترین تعداد موج در میان مقواهای فلوتی را دارد بطور استاندارد تعداد فلوت های آن در یک متر 420  عدد است.

 

کاغذ لاینر:

لاینر ها صفحات کاغذی صافی هستند که صفحه ی فلوتینگ در بین آن قرار می گیرد و انواع مختلفی دارند من جمله کاغذ های کرافت لاینر، تست لاینر و کاغذ شرنز.
کاغذ تولید شده‌ از الیاف دست اول را معمولا کرافت لاینر و کاغذ حاوی الیاف بازیافتی را تست لاینر می‌نامند.

1.کرافت لاینر:
کاغذ رویه معمولا یک فرآورده دولایه ‌است که شامل لایه رویی و لایه پایه ‌است.
این کاغذ با استفاده‌ از انواع مختلف لایه‌های رویی و بکارگیری انواع مختلف مواد اولیه (عمدتا به روش کرافت و یا شبه کرافت ) تولید می‌شود .هم الیاف دست اول (عمدتا سوزنی برگان و یا خمیر حاصل از خاک اره) و هم الیاف باز یافتی در تولید این کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد..

کرافتلاینرتهیهشدهازالیافخمیرسوزنیبرگخالص،بامقاومت بالا در برابرپارگی وکششنسبتبهکاغذتستلاینروشرنزاست.

به شکل معمول برای لایه ی رویی کارتن ها از کاغذ کرافت استفاده می شود.این نوع کاغذ از حداقل٨٠% خمیر بکر مناسب و حداکثر ٢٠% الیاف بازیافتی ساخته می‌شود .سطح کاغذ بایستی صاف و عاری از هرنوع نقصی که بر دوام کاغذ اثر می‌گذارد نظیر سوراخ، چین و چروک، تاخوردگی و مواد خارجی باشد.

لایه رویی با روکش سفید نیز وجود دارد که بیشتر برای مصارفی که با چاپ سرو کار دارند، استفاده می‌شود و بنابراین ظاهر و صافی سطح این کاغذ بسیار مهم است.
این کاغذ نیز مانند کاغذ کرافت لاینر دو لایه ‌است و گراماژ لایه رویی 80-70 است و از خمیرشیمیایی رنگبری شده تولید می‌شود.

2.تست لاینر:

این کاغذ در پاره‌ای از خصوصیات مانند مقاومت در برابر رطوبت و یا مقاومت‌های ذاتی الیاف با کاغذ رویه مشترکند ولی نیاز به صافی مناسب برای چاپ و یا اندود شدن با الیاف رنگبری شده جهت سفید کردن برای چاپ و غیره را ندارند.
این کاغذها می‌توانند از 100% الیاف بازیافتی ساخته شوند ولی از نظر بهداشتی باید در رتبه قابل قبولی باشند چرا که ممکن است در بعضی از موارد، در تماس با محصولات خوراکی موجب ایجاد بوی بد شده و عطر نامطبوعی در این مواد شوند.
کاغذهای مورد استفاده در لایه‌های میانی کارتن‌های پنج لایه و هفت لایه نیز از همین نوعند که در این موارد فقط نقش اتصال دهنده و حجیم کننده را دارند. عمده کارخانه‌های کاغذ داخل این کاغذ را برای مصارف کارتن‌سازی تولید می‌کنند.

با توجه به اجزای اصلی سازنده ی کارتن باید بدانیم که به شکل عمده 4 نوع کارتن توسط کاغذ های فلوت و الینر تولید می شود که در ادامه به معرفی مختصر آنها می پردازیم.

  1. کارتن سینگل فیس:
    شامل یک لایه کاغذ  فلوتینگ که پس از چسبانده شدن یک لایه  لاینر در نها یت  یک محصول  دو لایه  را  ایجاد می کند که به کارتن سینگل فیس معروف است. کارتن های سینگل فیس برا اساس سایز کنگره های کاغذ فلوتینگ به 5 نوع اصلی تقسیم می شود.

این کار تند و لایه در بسیاری از کارها نظیر کارهای لمینتی که یک لایه پوستر (عکس) به دو لایه کارتن میچسبد مورد استفاده دارند، مثل بسته بندی لوازم کوچک خانگی یا محصولاتی مثل جعبه ادکلن.

مورد مصرف دیگر این کارتن های دولایه استفاده بین اجناس داخل جعبه ها جهت محافظت از آنها میباشد. مثل پیچیدن آن به دور لامپ مهتابی یا گذاشتن آن بین ظروف چینی یا استفاده از آنها در زیر کارتن های جوجه بعنوان کفی ونظایر آنها.

حتی بعضا بعنوان تزئینات نیز از این کارتن ها استفاده میشود و بعد از نصب بر روی دیوار یا سقف یا بخش هایی از دکوراسیون داخلی ، رنگ شده و جلوه خاصی دارد .

باید توجه داشته باشید هر چقدر سایز کنگره ها درشت تر باشد مقاومت عمودی آنها نیز بیشتر خواهد شد.

2.کارتن های 3 لایه :
در تولید کارتن های 3 لایه از یک لایه کاغذ فلوتینگ در بین 2 لایه کاغذ لاینر استفاده می شود.کاغذ لاینر زیره و رویه معمولا از جنس کرافت می باشد که بنا به نیاز مشتری می تواند سفید یا قهوه ایی باشد. کارتن های 3 لایه توان تحمل مظروف های 3 تا 20 کیلویی را دارا می باشند.
المان های اصلی در تنمایز انواع کارتن های 3 لایه گرماژ و نوع کاغذ های لاینر و نوع و اندازه ی فلوتینگ لایه ی میانی می باشد.

3. کارتن های 5 لایه:
کارتن های 5 لایه نیز ساختاری مشابه با کارتن های 3 لایه دارند با این تفاوت که شامل 2 لایه کاغذ فلوتینگ و 3 لایه کاغذ لاینر که معمولا ورق میانی تست لاینر و ورق رویه و زیره کرافت لاینر می باشد. جعبه های پنج لایه توان تحمل مظروف های 20 تا 45 کیلو گرمی را با توجه به ترکیب انواع لایه های فلوتینگ و گرماژ کاغذ های لاینر دارند.
از جعبه‌های ۵ لایه بیشتر برای جا به جایی و انبار کردن اجسام بزرگ استفاده میشود. این کارتن‌‌ها میتوانند زمان بیشتری را در جا به جایی دوام بیاورند و در انبار‌هم نسبت به رطوبت مقاومت بیشتری دارند. این جعبه‌‌ها برای اسباب کشی بهترین گزینه هستیند

  1. کارتن های 7 لایه:
    کارتن های هفت لایه از 3 لایه کاغذ فلوتینگ با فلوت های متفاوت و 4 لایه کاغذ لاینر تشکیل می شوند. قطر کارتن های هفت لایه در حدود 8 میلی متر تا یک سانتی متر است که استحکام بالایی را به این نوع کارتن های می دهد. کارتن های 7 لایه معمولا برای بسته بندی قطعات صنعتی، بسته بندی های محصولات صادراتی یا محصولاتی که نیاز به حمل و نقل های طولانی مدت دارند و منقسم های ضخیم استفاده می شوند.